Klima Santralleri

İklimlendirme teknolojileri ile birlikte artık hayatımızın her alanında serinleme ve ısınma ihtiyaçları için daha konforlu ve daha basit çözümlerden yararlanabiliyoruz. Özellikle de tek bir tuş ile mekan sıcaklık değerlerinin istenen seviyelere getirilmesini sağlaması iklimlendirme sistemlerine olan talebin yoğun olmasına yol açıyor. Hızla gelişen bir teknoloji alanı olması vesilesiyle de günümüzde farklı kullanım alanlarındaki ihtiyaçlara odaklı olarak farklı sistem çözümleri geliştiriliyor. Bunlardan birisi de klima santralleridir. Genellikle hastane, kamu binası, iş merkezi, mağazalar, alışveriş merkezi gibi alanlarda kullanımı gerçekleştirilen klima santralleri, bu tarz çok geniş alana sahip olan noktalarda dinamik ve tasarruflu serinletme/ısıtma sağlamaktadır. Teşekküllü sistemler olması nedeni ile klima santrali kurulumu uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir.

Klima Santrali Nedir?

Geniş ölçülere sahip olan mekanlarda soğutma ve ısıtma sağlayan iklimlendirme sistemleri olan kapsamlı klima santralleri yaygın olarak kullanılıyor. Klima santralleri temel olarak atmosferden(dışarıdan) aldığı taze havayı çeşitli işlemlerden geçirerek, mekan içerisine gönderimini sağlamaktadır. Bu şekilde kullanıldığı mekan içerisinde sürekli olarak taze hava verilmesi, sıcaklık ve nem dengesinin ayarlanması, toz partiküllerinden arındırılmış bir havanın mekanda bulunmasının sağlanması gibi fonksiyonları bulunmaktadır. Bu özellikleri ile de doğal ve standart tekniklerle havalandırmasının sağlanabilmesi mümkün olmayan mekanlarda hava kalitesinin her zaman yüksek olması ve istenen ortam sıcaklıklarının sağlanabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de alışveriş merkezleri gibi alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bu tarz mekanlarda gerçekleştirilecek klima santrali kurulumu ile mekan içerisindeki hava kalitesinin her zaman en yüksek seviyede kalması sağlanabilmektedir.

Klima Santrali Çeşitleri Nelerdir?

Dış ortamdan aldığı taze havayı farklı aşamalardan geçirerek, mekan içerisine taşıyan cihazlar olan klima santralleri, farklı fonksiyonlar taşıyabilmektedir. Bu durumda klima santral modelleri arasında değişikliklerin söz konusu olmasına neden oluyor. Mekana taze hava gönderimini sağlayan, sıcaklık ve nem dengesini ayarlayan, havadaki toz ve parçacıkları temizleyen özellikleri olan modelleri mevcuttur. Günümüz Türkiye’sinde klima santrallerinde karışım havalı, ısı geri kazanımlı, taze havalı ve hijyenik klima şeklinde birbirinden farklı klima çeşitleri bulunmaktadır. Kullanım gerçekleştirilecek alandaki ihtiyaçlara odaklı olarak klima santrali seçimlerinin gerçekleştirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Mekandaki teknik değerlendirmelerin ardından klima santrali kurulumu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Klima Santrali Kurulumu (Montajı) Nasıl Yapılır?

Günümüzde klima santrali sistemlerinde yer alan parçalar, taş yünü, cam yünü ve poliüretan gibi farklı doku materyalleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bununla birlikte hangi alana kurulacağı da kurulumu açısından değişkenlerin söz konusu olmasına yol açmaktadır. Çünkü dış mekanda konumlandırılacak biçimde gerçekleştirilecek klima santrali kurulumu işlemlerinde santral dışına yönelik koruyucu nitelikli özel alüminyum dış yüzey uygulaması da gerçekleştirilmektedir. Klima santralinin uygulanacağı noktanın düz ve temiz olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Son derece hassas bir uygulamaya sahip olması nedeni ile mutlaka kurulumunun uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Birleştirme contaları, birleştirme sapları gibi faktörlerin karşılaşabilecekleri dirence ve hava koşullarına karşı yüksek dayanıklılığa sahip olabilmesi için doğru şekilde uygulanması gerekliliği bulunmaktadır. Hücreleri arasında su birikintisi meydana gelmemesi gibi çok küçük ancak büyük etkiye sahip olan önemli noktalar bulunmaktadır. Bu tip detaylara ilişkin olarak uzmanlığın yanı sıra tecrübede oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle de mutlaka uzman ve tecrübeli kişilerin görev aldığı profesyonel klima santrali servisi hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Klima Santrali Bakımı

Standart klima sistemlerinden tamamen farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Bu durumda günümüzde üretilen her marka ve modeldeki klima santralinde bakımın oldukça büyük bir önem taşımasına neden oluyor. Klima santrali bakımı ile olası tüm arıza risklerinin ortadan kaldırılabilmesi mümkün olur. Özellikle de yoğun performansta, sürekli olarak kullanılmasının yıpratıcı etkisi, çevresel faktörler gibi pek çok etken zaman içerisinde çeşitli arızalara veya performans sorunlarına yol açabilir. İşte bu noktada hem güvenli kullanım hem de kaliteli bir kullanım açısından klima santrallerinin düzenli olarak kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunuyor. Bu kontrollerde bakım işlemleri uzman ekipler tarafından gerçekleştirilerek, çok daha güvenli ve çok daha uzun ömürlü bir kullanım standardının oluşturulabilmesi mümkün oluyor.

Klima santrali bakımı işlemlerinin günlük, haftalık ve aylık olarak kapasitesine göre farklı bakım işlemleri gerçekleştiriliyor. Filtre temizliği ve değişimi, ısıtıcı ve soğutucu serpantinleri, santrifüj fanları, güç iletimi, sulu nemlendirici gibi parçaların kontrol ve bakım uygulamaları, çalışma kapsamında yer alır. Bakım çalışmaları dahilinde uzman teknikerler tarafından tüm bu detaylara ilişkin değerlendirme ve gerekli olan müdahale işlemleri yerine getirilir. Bu şekilde herhangi bir parçanın bakımının atlanması gibi bir durumun asla söz konusu olmaması sağlanır. Bu durumda çok daha uzun ömürlü olarak ve üstelik çok daha yüksek performanslı olarak kullanımının gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Klima Santrali Servis Çözümleri

Günümüzde kurumsal ve sektörel alanlarda yaygın olarak kullanılan klima santralleri, mekanik temelli, dijital sistemlere sahip olan cihazlardır. Bu durumda arıza riskinin her zaman mevcut olmasına neden oluyor. Kullanım hataları, çevresel faktörler, klima santrali bakımlarının yaptırılmaması ve uzun süreli kullanım gibi etkenler, klima santrallerinde arızalanmaların ortay acıkmasına neden olabiliyor. Standart bir bakım işleminde dahi profesyonel hizmet alınması gerekirken, arızalarda çok daha büyük bir önemle profesyonel klima santrali servisi hizmeti alınması gerekliliği bulunmaktadır. Çünkü en ufak bir parçasının sökülmesi ve kontrol edilmesi için bir ile teşekküllü servis araçlarına ve tabii ki profesyonel düzeyde uzmanlığa ve tecrübeye sahip olunmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi halde mevcut arızaları daha da ileriye taşıyacak kimi zaman yüksek maliyetlere kimi zamanda geri döndürülemez arızaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden klima santrali arızası için her zaman profesyonel servis hizmeti alınmalıdır.

 

Klima Santrali servisi hizmetleri kapsamında her ihtiyaç duyulduğunda profesyonel standartlara uygun olarak yardım alınabiliyor. Özellikle de klima santrali arızalarına ilişkin olarak iletişim kanallarında 7/24 kesintisiz destek veriliyor. Kesintisiz kullanım gerekliliği bulunan, arızalanması durumunda çok ciddi aksaklıklara neden olabilecek noktalardaki kullanım sorunları için en kısa zaman dilimleri içerisinde uzman ekipler yönlendirilebiliyor. Tam donanımlı olarak uzman personeller tarafından yapılan ilk ön inceleme ile sorunun ne olduğu tespit edilmektedir. Daha sonra ise gerekli olan onarım müdahaleleri yine uzmanlar tarafından yerinde gerçekleştirilmektedir.

 

Tamamen profesyonel ve kurumsal hizmet anlayışı ilkelerine bağlı olarak tüketicilerin detaylı olarak bilgilendirildiği bir arıza onarım süreci yürütülüyor. Menfez havalandırma sistemlerindeki arızaların giderilmesi için uzman ekipler tarafından hassas müdahaleler gerçekleştiriliyor. Arıza tespit ve arıza onarım ile ilgili olarak detaylı ve kolay anlaşılır bir rapor hazırlanıyor. Bu şekilde tüketicilerin soruna ve çözümleri için gereken müdahalelere istinaden fikir ve bilgi sahibi olmaları sağlanıyor. Bu tip bir hizmet anlayışı da klima santrali arıza onarım hizmetlerinde daha şeffaf ve daha güvenilir bir standardın yakalanabilmesine yardımcı oluyor. Gelişmiş servis altyapısıyla firmamız, günün her saatinde iletişim kanalları üzerinden tüketicilerin klima santrallerindeki tüm teknik veya dijital arıza bildirimlerine yanıt sağlıyor. Bu sayede her koşulda klima santrallerinin en kısa zaman dilimlerinde aktif ve yüksek performanslı olarak kullanılabilir duruma getirilebilmesi mümkün oluyor.